3dtim logosu
Hacim ölçer nedir

Hacim ölçer nedir?

Hacim ölçer (desi ölçer) cisimlerin, özellikle paletlerin ve kargoların, hacimlerini otomatik bir şekilde ölçmeye yarayan cihazlarıdır. Ürünlerin bir noktadan diğer bir noktaya taşınması hizmetini sağlayan veya bu hizmetten faydalanmak isteyen firmalar, desi ölçer kullanarak taşınan ürünlerin hacimlerini ölçerler. Hacim ölçer cihazlar genellikle basküller ile beraber kullanılır.

Kimin hacim ölçere ihtiyacı vardır?

Kargo, lojistik, e-ticaret, perakende ve posta sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların hacim ölçer ürünlere ihtiyaçları vardır.

Geçtiğimiz yıllarda bütün dünyada lojistik hizmetlerinin faturalandırılması için ağırlık bilgisinin yanında hacim (desi) bilgisi de hesaba katılmaya başlandı. Dolayısı ile ağırlık ve hacim ölçümünün sistematik bir şekilde yapılması gereksinimi hakkında bilinç oluştu.

Hangi hacim ölçer sistemi satın almalıyım?

35 yıla yakındır piyasada hacim ölçer cihazlar bulunmaktadır. Kullandıkları teknolojiye göre desi ölçer cihazlar 4'e sınıflandırılabilir:

Nesil Teknoloji Değerlendirme
1 Ultrasonik veya Kızılötesi Nokta Mesafe Ölçer Cisimler köşeye dayanmalıdır. Düzensiz şekilli cisimleri ölçmek mümkün değil.
2 Lazer Hassas ama pahalı. Cisimler konveyör üzerinde olmalı. Kurulumu zor. Siyah cisimlerde ölçüm hatalı.
3 3 Boyutlu Kamera Hesaplı ve esnek. Lazerlere yakın hassas sonuçlar.
4 3 Boyutlu Kamera + Yapay Zeka Hesaplı, lazerlerden daha hassas ölçüm ve kurulumu kolay.

Statik veya Dinamik Hacim Ölçer?

Hacim ölçer sistemler 2 kategoriye ayrılırlar: statik ve dinamik. Statik hacim ölçer sistemlerde, ölçülecek cisimler durağandır, hareket etmezler. Statik hacim ölçerler dinamik hacim ölçerlere nazaran daha az yer kaplar ve daha hesaplıdırlar. Dinamik hacim ölçer sistemlerde ise cisim konveyör üzerinde hareket halindedir. Dinamik hacim ölçer sistemleri daha hızlıdırlar ve bir saatte binlerce ürün ölçebilirler.

Hacim ölçer kullanıcılarının satın alma kararını vermeden önce bir sorunun cevabını bilmesi gerekmektedir: Günde toplam kaç ürün ölçüm tartım sisteminden geçecektir? Eğer bu rakam sistem başına 100-300 arasında ise statik hacim ölçer daha doğru bir tercihtir. Ürün adedi 500'ün üstüne çıkmaya başladıysa dinamik hacim ölçer daha doğru bir seçim olacaktır.

BeeVision desi ölçer ürünleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bu sayfaya göz atabilirsiniz.