3dtim logosu
3 Boyutlu Hacim Ölçer

Desi Ölçerinizin Limitlerini Öğrenin

3 boyutlu desi ölçerler nasıl çalışır?

Kolay kurulum ve düşük maliyetleri sayesinde 3 boyutlu (3B) görüntü işleme teknolojisi ile çalışan hacim ölçerler gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Tercih edilen desi ölçüm teknolojisi, basit ultrasonik sensörler ve pahalı lazerlerden 3B hacim ölçerlere kayarken, bazı kullanıcıların kafasında soru işaretleri oluşabilir.

3 Boyutlu Görüntü İşleme Hacim Ölçer Teknolojisi Diğerlerinden Nasıl Ayrılıyor?

Normal kameralar cisimlerin renk değerlerini ölçerken 3 boyutlu kameralar her piksel başına bir uzaklık bilgisi üretirler. 3 boyutlu görüntü tabanlı hacim ölçerler, elde ettikleri uzaklık bilgilerini işler ve ilgi odağı cismi ayrıştırırlar. Daha sonra ortamdan ayrıştırılan cismin boyutları hesaplanır. 3 boyutlu görüntü işleme teknolojisinin temel faydalarından biri cisme ait görüş alanına giren her noktanın ölçümde kullanılmasıdır.

Ultrasonik veya kızılötesi nokta mesafe ölçer kullanan hacim ölçerler cisimleri sadece 3 noktasından ölçerler ve cisimlerin mükemmel bir dikdörtgenler prizması olduğunu varsayarlar. Oysa ki hiç bir kutu mükemmel ve düzgün bir şekle sahip değildir ve dolayısıla bu tip hacim ölçerlerin ölçüm değerleri yanlış olabilir.

Lazer tabanlı hacim ölçerler de cismin 3 boyutlu bilgisini işlerler. Ancak cismin 3 boyutlu görüntüsünü cismi sıra sıra tarayak elde ederler. Bu tarama işlemi için cisimlerin hareket halinde olması gerekmektedir. Bu da lazer hacim ölçerleri durağan uygulamalarda kullanılamaz kılar.

3 Boyutlu Görüntü İşleyen Hacim Ölçerlerin Ölçüm Kapasitesi

Herhangi bir kamera gibi 3 boyutlu kameralar da koni şeklinde görüş alanına sahiptir. Tamamiyle görüş alanında bulunan cisimler doğru olarak ölçülebilir. Bu yüzden 3 boyutlu kamera tabalı hacim ölçerlerde cismin görüş alanında olması yüksek önem teşkil eder. Kameradan daha uzak kalan alçak cisimlerde daha geniş alan görülebildiği için daha büyük en ve boy ölçülebilir.

Bazı üreticiler aşağıdaki tabloda örnek olarak verildiği gibi en büyük ölçülebilen cisim yerine bir boyutta en fazla ne kadar ölçülebildiğini belirtir ancak bu bir karmaşa yaratabilir.

Min Maks
En 5 100
Boy 5 100
Yükseklik 5 100

Yukarıdaki tablo hacim ölçerin 100 x 100 x 100 cm boyutlarında bir cismi ölçebileceğini göstermez. Aslında sadece bir boyutta en fazla 100 cm ölçebildiğini gösterir. Örneğin 100 x 100 x 10 cm veya 10 x 10 x 100 cm boyutlu cisimlerde olduğu gibi.

BeeVision 170'in ölçüm kapasitesine göz atmak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.