3dtim logosu

BeeVision: bir 3 boyutlu kameralı desi ölçer

3 Boyutlu Kamera Desi Ölçer vs Lazer Desi Ölçer

Lazer desi ölçerler 20 yılı aşkın bir süredir endüstride kullanılmaktadır. Sağlam ve kendilerini kanıtlamış olmalarına karşın çok pahalı ve kurulumları zordur. Bunlara ek olarak konveyör yatırımı gerektirmektedirler. İşte bu sebepleden dolayı firmalar için hacim ölçer temin etmek oldukça zor bir karar olmuştur. Firmaların ölçüm tartım sistemi yatırım geri dönüş süresini çok dikkatli hesaplamaları gerekmiştir.

Son yıllardaki 3 boyutlu görüntüleme alanındaki gelişmeler artık gündelik hayatımıza da yansımaktadır. Cep telefonları, televizyonlar gibi aletlerde normal kameralara ek olarak 3 boyutlu kameralar da kullanılmaktadır. 3 boyutlu görüntüleme teknolojisi, ölçüm sistemlerinde de çok önemli yenilikler getirmektedir.

Hareketli parçalar vs hareketsiz parçalar

Lazer desi ölçerler basitçe çizgi tarayıcılardır. Cisimleri lazer yardımıyla çizgi çizgi tararlar ve bu çizgileri birleştirerek cisimlerin 3 boyutlu görüntülerini oluştururular. Bu sepepten dolayı sensörlerin veya cisimlerin hareket halinde olmaları gerekmektedir. Bu hareket gereksinimi bütün sistemi daha karmaşık bir hale sokmaktadır. Eğer konveyör üstünde olmayan durağan bir paketin hacmini ölçmek istiyorsanız, lazer sensörü motor ile hareket ettirmeniz gerekmektedir. Öte yandan, 3 boyutlu hacim ölçerler cisimlerin anlık 3 boyutlu fotoğraflarını çekerler. Hereket eden bir bileşene gereksinim yoktur ve böylece bütün sistemin maliyeti ciddi anlamda düşmektedir. Ayrıca lazerli sistemlere nazaran kurulum ve kalibrasyon işlemleri çok basittir. BeeVision'nın patentli kalibrasyon teknolojisi sayesinde bir tık ile kalibrasyonu gerçekleştirebilir ve hemen ölçüm yapmaya başlayabilirsiniz. Hassas bir şekilde sensör ayarı yapmanıza gerek yoktur.

Lazer vs 3 boyutlu kamera

Lazerler, 3 boyutlu kameralardan daha pahalıdırlar. Ek olarak da insan gözüne zararlı olabilme ihtimallerinden dolayı kullanımları daha zordur. 3 boyutlu kameralar ise çok daha az maliyetlidir ve dolayısıyla daha fazla sayıda temin edilebilirler. Geçmişte bir depoda sadece bir hacim ölçüm sistemi görebilirdiniz. BeeVision ile artık bu durum değişiyor ve deponuzda istediğiniz bir çok noktaya maliyet etkin bir şekilde hacim ölçüm sistemi kurabilirsiniz. Yatırımlarınızın geri dönüşünü sadece bir kaç haftada alabilirsiniz!